دبیر انجمن انبوه‌سازان قم می‌گوید: هزینه ساخت هر متر مربع مسکن بُتنی با دلار ۲۲ هزار تومانی حدود پنج میلیون تومان است. چنانچه قرار باشد سازنده از متریال فلزی استفاده کند قیمت ساخت هر متر مربع خانه به شش میلیون تومان می‌رسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیرا مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک با حضور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی اعلام کرد هزینه ساخت مسکن بدون احتساب قیمت زمین متری ۴ میلیون تومان آب می‌خورد! این در حالی است که قیمت میلگرد روزانه در حال افزایش است.

اما حالا دبیر انجمن انبوه‌سازان قم می‌گوید هزینه ساخت مسکن بیش از این است. قیمت هر متر مسکن بُتنی با احتساب هزینه پارکینگ، راهرو و آسانسور متری ۵ میلیون تومان است.

محمدعلی ربانی به تجارت‌نیوز می‌گوید: چنانچه سازنده بخواهد از متریال فلزی استفاده کند هزینه ساخت هر متر خانه به بالای ۶ میلیون تومان می‌رسد، چرا که قیمت میلگرد و آهن روزانه در حال افزایش است.

قیمت ساخت خانه در تیر ماه چقدر بود؟

تیر ماه امسال هم حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه املاک تهران به خبرآنلاین گفته بود: «هزینه ساخت مسکن متفاوت است؛ از حداقل متری ۲ میلیون تومان شروع می‌شود و بسته به متریال و مصالح ساختمانی تا متری ۶ یا ۷ میلیون تومان هم می‌رسد.»

دبیر انجمن انبوه‌سازان قم در پاسخ به این پرسش که آیا با کاهش ارزش دلار قیمت مسکن هم ارزان می‌شود یا خیر، گفت: با کاهش قیمت دلار قیمت طلا و سکه ارزان شد. حتی ارزش بازار سهام هم کاهش یافت اما برای کاهش قیمت مسکن باید برنامه تولید و توزیع مسکن داشت. در حقیقت برای کاهش قیمت مسکن باید برنامه جدیدی در حوزه تولید در نظر گرفت و گرنه قیمت مسکن به راحتی ارزان نمی‌شود.

ربانی معتقد است: چنانچه ارزش دلار به طور واقعی کاهش یابد و طولانی مدت ثابت باقی بماند، قیمت مصالح ساختمانی و زمین هم ارزان می‌شود. این در حالی است که با کاهش قیمت دلار فعلا قیمت آهن و میلگرد ارزان نشده است. چنانچه کاهش قیمت دلار تداوم داشته باشد، قیمت مسکن ارزان می‌شود.

ثبت نظر